دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی و کار نکردن آن

روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد برخی از این دلایل ساده بوده اما برخی دیگر نیاز به بررسی تکنسین تعمیرات ماشین لباسشویی را دارد. برخی از مواردی که در ادامه بعنوان دلیل روشن نشدن لباسشویی شما مطرح می شوند همچنین علت کار نکردن ماشین لباسشویی نیز هستند بنابراین در بررسی دستگاه نیز می توانید این موارد را در نظر داشته باشید .

برق لباسشویی

اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا ماشین لباسشویی شما تغذیه میشود ؟ یعنی جریان برق دریافت می کند یا خیر ؟

با استفاده از یک مولتی متر ولتاژ خروجی را بررسی کنید اگر در لباسشویی جریان برق وجود نداشت ، باید پنل برق خانگی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ قطعی جریان برقی در آن وجود نداشته باشد .

نحوه رفع : درحالی‌که دوﺷﺎﺧﻪ ﺑﻪ ﭘﺮﯾﺰ ﻣﺘﺼﻞ اﺳﺖ ، رﺳﯿﺪن ﺑﺮق ﺑﻪ ﺗﺮﻣﯿﻨﺎل ﻣﺎﺷﯿﻦ را ﺗﻮﺳﻂ ولت‌متر بررسی ﮐﻨﯿﺪ اﮔﺮ ﺑﺮق از ﭘﺮﯾﺰ ﺑﻪ ﻣﺎﺷﯿﻦ نمی‌رسد اﺑﺘﺪا دوشاخه را باز کنید اﮔﺮ اﺗﺼﺎﻻت در دوشاخه ﺻﺤﯿﺢ اﺳﺖ ﮐﺎﺑﻞ راﺑﻂ را ﺗﻌﻮﯾﺾ کنید .

موتور لباسشویی

تمام ماشین های لباسشویی دارای یک موتور برای چرخش دیگ هستند بسیاری از مدل های با ظرفیت بالا از موتور معکوس استفاده می کنند که برای انجام فرآیند شستشو از چرخش موتور در دو جهت استفاده می کند اگر موتور شروع به کار نمی کند اما صدای هوووم مانند یا وزوز ایجاد می کند ممکن است موتور ماشین لباسشویی شما دچار اشکال شده باشد در چنین مواقعی حتماً نیاز به باز شدن دستگاه توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی و بررسی و عیب یابی لباسشویی بطور دقیق می باشد .

همچنین اگر موتور ماشین لباسشویی بیش از حد گرم شود دستگاه خاموش می شود تا اجازه دهد موتور قبل از شروع دوباره خنک شود اگر این مسئله یکی دو بار اتفاق بیوفتد مشکل خاصی نیست اما اگر موتور لباسشویی شما اغلب بیش از حد گرم می شود باید قبل از اینکه مشکل خیلی جدی پیدا کند توسط تکنسین متخصص بررسی شود .

کلید سوئیچ درب (میکروسوئیچ)

ماشین های لباسشویی طوری طراحی شده اند که هنگامی که درب آن ها باز می شود انجام کار آنها متوقف شود میکروسوئیچ در یک قطعه کوچک پلاستیکی است که در زیر درب قرار دارد ، برای اینکه سوئیچ فعال شود درب باید کاملاً بسته باشد بنابراین اگر ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود باید بررسی شود که سوئیچ به درستی عمل می کند و مشکلی ندارد یا خیر ، در صورت ایراد باید سوئیچ را تعویض کنید .

نحوه رفع : سیم‌های راﺑﻄﯽ ﮐﻪ از ﺗﺎﯾﻤﺮ به‌ طرف درب لباسشویی (ﻣﯿﮑﺮوﺳﻮﺋﯿﭻ) کشیده شده و مجدداً بازگشته اند را ﺑﯿﺎﺑﯿﺪ و در حالی‌ که درب کاملاً ﺑﺴﺘﻪ اﺳﺖ اﯾﻦ دو ﺳﯿﻢ را ﺑﻪ اﻫﻢ ﻣﺘﺮ وصل کنید اﮔﺮ ﻣﯿﮑﺮوﺳﻮﺋﯿﭻ ﺳﺎﻟﻢ ﺑﺎﺷﺪ ، ﻋﻘﺮﺑﻪ اهم متر ﻣﻨﺤﺮف می‌شود در ﻏﯿﺮ اﯾﻦ ﺻﻮرت می بایست ﻣﯿﮑﺮوﺳﻮﺋﯿﭻ را از ﻣﺤﻞ خود ﺧﺎرج کرده و به‌وسیله اهم‌متر آن را ﺗﺴﺖ ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ ، اﮔﺮ ﻣﯿﮑﺮوﺳﻮﺋﯿﭻ ﺳﺎﻟﻢ اﺳﺖ ﮐﺎﻓﯿﺴﺖ سیم‌های راﺑﻄ آن را ﺗﻌﻮﯾﺾ کنید .

هیدروستات لباسشویی

هیدروستات قطعه ای است که وظیفه کنترل میزان آب ورودی به لباسشویی را با باز و بسته کردن دریچه شیر ورودی برعهده دارد . معیوب بودن هیدروستات لباسشویی می تواند یکی از دلایل کار نکردن تایمر باشد که در این صورت باید توسط تکنسین متخصص بررسی و عیب یابی شود .

سوئیچ استارت و تایمر لباسشویی

سوئیچ استارت برخی از لباسشویی های درب از بالا اغلب بخشی از تایمر است و با زدن دکمه تایمر فعال می شود گاهی اوقات دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی مربوط به این بخش می باشد که برای اطمینان باید برق رسانی آن توسط کارشناس فنی بررسی و تست شود .

ولوم تایمر

در مدل هایی که سوئیچ استارت بخشی از تایمر است باید ولوم تایمر را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید که شفت برای فعال کردن سوئیچ به درستی عمل می کند ، استفاده معمولی و مداوم ممکن است باعث شود ولوم روی شفت هرز شود و قادر به تعویض مکانیسم سوئیچ نباشد در چنین مواقعی معمولاً نیاز به تعویض ولوم تایمر می باشد .

برد کنترل اصلی

در مدل های کنترل الکترونیکی ، برد کنترل اصلی تک‌تک اجزای لباسشویی را مانند موتور اداره می کند اگر برد کنترل ولتاژ مناسب را برای موتور ، شیر برقی ، موتور تخلیه یا قفل درب فراهم نکند آنگاه ممکن است ماشین لباسشویی شروع به کار نکند .

بررسی و عیب یابی برد لباسشویی کار پیچیده و دشواری است که نیاز به تجهیزات مناسب و تست آن می باشد و این کار باید توسط تعمیرکار حرفه ای تعمیر برد لباسشویی انجام شود .

در این مقاله شایع ترین دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی و علت کار نکردن ماشین لباسشویی را بیان کردیم البته ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که باعث روشن نشدن لباسشویی شود ، به هر حال بهتر است برای رفع این مشکل فنی از کارشناسان فنی مرکز تخصصی تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید و در صورتی که دانش کافی در مورد ماشین لباسشویی ندارید به هیچ وجه اقدام به باز کردن دستگاه نکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *