علت جمع شدن آب در دستگاه ظرفشویی خاموش

شاید یکی از بدترین اتفاق هایی که می تواند در استفاده از ماشین ظرفشویی شما را آزار دهد، عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در ظرفشویی باشد. این اتفاق که چندان هم غیر معمول نیست، به دلایل متفاوتی روی میدهد که در این مقاله بر آن شدیم تا بصورت کامل به علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی بپردازیم .

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و در نتیجه جمع شدن آب در دستگاه را به طور کلی می توان در دو حالت خلاصه کرد :

 1. مسیر لوله تخلیه ماشین ظرفشویی، فاضلاب و فیلترها دچار گرفتگی و مسدودیت شده اند و لذا این موارد می توانند علت جمع شدن آب در دستگاه باشند .
 2. ایراد فنی و معیوب بودن برخی از قطعات مهم اعم از پمپ و شیر و غیره ، سبب تخلیه نشدن آب ظرفشویی شده است .

بنابراین برخی از مواردی که می بایست بررسی شوند را خود شما نیز می توانید انجام دهید و مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را برطرف سازید ، این موارد در دسته اول قرار می گیرند ، در دسته دوم دانش تخصصی و تجربه کافی برای بررسی و عیب یابی و قطعات آن لازم است و برای جلوگیری از خسارات بیشتر و تشدید مشکل بهتر است با متخصص فنی تماس بگیرید حال به بررسی تک تک مواردی خواهیم پرداخت که در عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی موثرند .

 • لوله فاضلاب

ممکن است علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ، مربوط به خود دستگاه نباشد بلکه به مسیر تخلیه فاضلاب شما مربوط باشد . اگر لوله فاضلاب مسدود شده باشد امکان عبور آب و تخلیه آن وجود ندارد این مورد را می توانید به کمک یک لوله کش متخصص پیگیری نمایید .

 • شیلنگ تخلیه آب

شیلنگ یا لوله تخلیه ماشین ظرفشویی در پشت دستگاه قرار داشته و از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب خانه شما متصل است ، یکی از مواردی که می تواند علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی باشد ، ایراد در لوله تخلیه است .

مواردی که می بایست چک شوند عبارتند از :

 • رفع هرگونه پیچ و خم در شیلنگ تخلیه (به غیر از حلقه شیلنگ که جهت ایجاد اثر سیفون و برای جلوگیری از بازگشت فاضلاب به داخل دستگاه در آن وجود دارد)
 • نصب صحیح شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه و رعایت ارتفاع ، حلقه یا پیچ جهت کمک به پمپ و بازنگشتن فاضلاب ، قرارگیری صحیح در داخل لوله فاضلاب ، اتصال صحیح به بدنه و …
 • اطمینان از مسدود نبودن و بلوکه نشدن جریان آب در داخل شیلنگ با باز کردن آن از دستگاه و امتحان کردن آن
 • تعویض شیلنگ تخلیه در صورت ایراد شیلنگ فعلی
 • فیلتر تخلیه ظرفشویی

فیلتر تخلیه برای جلوگیری از ورود قطعات غذا و خرده ریزه ها به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه تعبیه شده و مانع از مسدود شدن آنها و آسیب رسیدن به پمپ می گردد اما گاهی ورود آشغال های کوچک و باقیمانده های غذا به داخل خود فیلتر و بلوکه کردن آن ، علت جمع شدن آب کف دستگاه و تخلیه نشدن ظرفشویی است.

فیلتر ظرفشویی به صورت یک سیلندر پلاستیکی در کف دستگاه و در زیر بازوی آبپاش قرار دارد ، برخلاف عقربه های ساعت فیلتر را چرخانده و سپس به سمت بالا بکشید تا آن را خارج کنید در برخی مدل ها در زیر فیلتر استوانه ای یک فیلتر صفحه ای درشت نیز قرار داده شده تا قطعات مواد غذایی درشت تر را بگیرد فیلتر را به خوبی بشورید همچنین سوراخی که فیلتر در آن قرار می گیرد و به شیلنگ یا لوله تخلیه منتهی می شود را تمیز کنید .

 • پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه ظرفشویی در زیر آن و در پشت پنل قرار گرفته و به همراه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی مجموعه ای را با هدف تخلیه آب از دستگاه تشکیل می دهد در صورتی که مسیر تخلیه آب از دستگاه به سینک فاضلاب باز باشد می توان مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی را از پمپ تخلیه دستگاه دانست .

بررسی فنی و تکنیکال پمپ تخلیه پس از خارج کردن آن از ماشین ظرفشویی که با باز کردن پنل انجام می شود توسط متخصص باتجربه و حرفه ای ممکن است سپس به تشخیص تکنسین مجرب تعمیر یا تعویض پمپ تخلیه انجام خواهد گرفت .

 • برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ظرفشویی وظیفه ارسال دستورات مراحل کار به قطعات مختلف ظرفشویی را به عهده دارد ، این قطعه با ارسال دستورات و نیز برقراری جریان الکتریکی به قطعات مکانیکی و غیره سبب عملکرد آنان در زمان مخصوص به هریک می شود و بنابراین به نوعی مغز دستگاه به شمار می رود .

در صورت وجود ایراد در برد الکترونیکی و معیوب بودن آن ، امکان تخلیه نکردن آب ظرفشویی وجود دارد در این مواقع می بایست دستگاه توسط متخصص باتجربه بازدید شده و در صورت نیاز برد الکترونیکی تعویض گردد .

در برخی از موارد که دستگاه به پایان سیکل شستشوی خود رسیده است و یا حتی در حالتی که ظرفشویی خاموش است ، مقداری آب در داخل دستگاه جمع می شود اگر این مقدار کم باشد این امر طبیعیست اما اگر مقدار آب قابل توجه است وجود مشکلی در دستگاه را نشان می دهد که می تواند دردسرساز شده و گاهی سبب ایجاد بوی نامطبوع در ظرفشویی نیز گردد .

به طور کلی آب موجود در کف ماشین ظرفشویی تمیز یا کثیف است ، اگر آب کثیف باشد ظرفشویی قادر به تخلیه کردن آب نبوده و یا آب تخلیه شده مجدداً از طریق شیلنگ تخلیه به داخل ظرفشویی برگشته است ، اگر آب تمیز باشد پس مشکلی در مسیر ورود آب به دستگاه وجود دارد .

در این مواقع مواردی که می تواند علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی خاموش باشند باید بررسی شوند عبارتند از : شیلنگ تخلیه ظرفشویی ، فیلتر ماشین ظرفشویی ، شیر برقی ورودی آب ، پمپ تخلیه و برد الکترونیکی ظرفشویی .

توجه داشته باشید که اگر ظرفشویی تان به هر دلیلی در اواسط سیکل شستشو خاموش شود مقداری آب در پایین دستگاه باقی خواهند ماند و تخلیه نمی شود در این مواقع ابتدا دستگاه را مجدداً بر روی یک برنامه شستشو قرار داده و پس از پایان شستشو مجدداً چک کنید که آبی وجود دارد یا نه .

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم ؟

اگر در کف ظرفشویی تان آب جمع شده و می خواهید تا پیش از آمدن تعمیرکار و برای تشخیص بهتر او در هنگام بازدید دستگاه آب موجود در کف دستگاه را تخلیه نمایید روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی بدین گونه است :

اگر مقدار آب کمی زیاد است به کمک یک ظرف یا لیوان کوچک آبها را خارج کنید تا مقدار آنها کم شود سپس به کمک قرار دادن دستمال جذب کننده رطوبت یا دستمال نظافت ، حوله و یا پارچه های بی مصرف موجود در خانه ، آب جمع شده در کف دستگاه را تخلیه کنید .

در صورتی که موارد اشاره شده در بالا را بررسی و تغییراتی در آنها ایجاد نمودید (مثلاً تمیز کردن فیلتر یا رفع مسدودیت لوله تخلیه و …) ، مجدداً دستگاه را بر روی یک برنامه کوتاه (مثلا Quickwash) قرار داده و ظرفشویی را روشن کنید ، به نحوه تخلیه آب ظرفشویی دقت کنید که آیا به طور کامل انجام می شود یا خیر و سپس در انتهای سیکل شستشو درب را باز کرده و بررسی کنید که آبی در کف ظرفشویی جمع شده است یا خیر ، اگر مشکل شما برطرف نشده زمان آن رسیده تا با گروه مهندسین انصاری برای رفع اصولی و بدون بازگشت دستگاه خود تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *