چرا پمپ لباسشویی آب را تخلیه نمی کند ؟

پمپ تخلیه لباسشویی یکی از قطعات اصلی لباسشویی است که در صورت کار نکردن یا عدم کارکرد آن، کل سیستم لباسشویی مختل خواهد شد .

یکی از مشکلات متداول لباسشویی جمع شدن آب در داخل آنها بوده که به دلیل عدم تخلیه آب در دستگاه اتفاق می افتد اولین کاری که هر متخصص تعمیر لباسشویی در این مواقع انجام می دهد عیب یابی و بررسی پمپ تخلیه و ارزیابی آن است ، تا از سالم بودن و یا خرابی پمپ تخلیه اطلاع یابد و اگر ایراد از پمپ باشد در صورت امکان آن را تعمیر و در غیر این حالت ، پمپ را تعویض می نماید .

مسلما تعویض پمپ تخلیه لباسشویی یکی از موارد تخصصی بوده که نه تنها به دانش تخصصی در زمینه قطعات و نحوه کار لباسشویی شما بستگی دارد بلکه به تجربه امور فنی و تعمیراتی و همچنین ابزارآلات خاص نیز بستگی دارد ، گذشته از این موارد امروزه با وجود تکنولوژی های پیشرفته ای که در ساخت ماشین های لباسشویی به کار می رود (بخصوص در مورد برندهای خارجی) انجام تعمیرات بر روی این لباسشویی های مدرن تنها از افراد متخصص و حرفه ای برمی آید و سپردن کار به افراد تازه کار یا غیر حرفه ای تنها سبب خسارت به لباسشویی شما و نیز تشدید مشکل دستگاه می گردد .

 1. پرز لباس یا یک شی‌ء می تواند باعث مسدود شدن پمپ گردد ، شما با باز کردن درب پمپ مانند مراحل بالا می‌توانید آن را تمیز کرده و مشکل را کاملاً رفع کنید .
 2. برد فرمان لباسشویی یا تایمر ، فرمان تخلیه را صادر نمی‌کند ، برای تعمیر آن نیاز است حتماً با تعمیرگاه مجاز لباسشویی تماس بگیرید .
 3. خراب شدن یا شکستن پروانه های پمپ تخلیه .
 4. خراب شدن یا از کار افتادن کامل موتور پمپ تخلیه که در این حالت باید پمپ تخلیه عوض شود ولی به دلیل اینکه این کار یک کار تخصصی بوده و برای تشخیص نوع پمپ و عوض کردن آن ابزار و تخصص کافی لازم است حتماً برای انجام آن با تعمیرکار مجاز ماشین لباسشویی تماس بگیرید .
 5. پیش از هر چیز دستگاه را از پریز برق بکشید برای تعویض پمپ تخلیه لباسشویی لازم است تا با سیم های برق کار کنیم بنابراین خطر برق گرفتگی و آسیب به دستگاه وجود دارد ! همچنین از دستکش برای محافظت از خود استفاده کنید ، همچنین شیر آب لباسشویی را نیز قطع کنید در هنگام تعویض شلنگ تخلیه و یا پمپ لباسشویی ممکن است کمی آب در داخل آنها باشد برای جلوگیری از آبریزش لازم است یک سطل دم دست داشته باشید .

6.     مراحل تعویض پمپ تخلیه لباسشویی

 • مرحله 1 : تخلیه آب
  در صورتی که لباسشویی پر از آب است ابتدا باید این آب را تخلیه کنید ، به کمک شیلنگ تخلیه که به داخل یک تشت در پایین وارد می شود یا لوله ی نزدیک فیلتر، اینکار را انجام دهید همچنین می توانید از جاروهای برقی مسافرتی برای مکش و تخلیه آب استفاده کنید سپس دستگاه را جا به جا کرده و از دیوارهای اطراف فاصله دهید تا فضای کافی در اختیار داشته باشید .
 • مرحله 2 : باز کردن پنل بالایی
  در این مرحله لازم است تا پنل بالایی دستگاه را از آن جدا کنید پیچ های پنل معمولاً در پشت لباسشویی قرار دارند پنل بالایی را با کشیدن آن به سمت کنار و سپس بالا از دستگاه جدا کنید .

مرحله 3 : باز کردن پنل کنترلی
اکنون می بایست پنل کنترلی که در جلوی دستگاه قرار گرفته است را باز کنید برای اینکار باید پیچ مربوط به آن را باز کنید و سپس محفظه جاپودری را تا انتها بیرون کشیده و قفل آن را باز کنید تا کاملاً خارج شود پیچ هایی که در زیر محفظه جاپودری قرار گرفته و پنل کنترلی را به بدنه محکم می کنند باز کنید .
حال باید اتصالات را یک به یک جدا کنید بهتر است عکسی از آنها تهیه کرده و سپس اینکار را انجام دهید پس از اینکه اتصالات سیم ها را قطع کردید در جلوی لباسشویی بایستید و پنل کنترلی را به سمت بالا بکشید تا جدا شود .

مرحله 4 : باز کردن پنل جلویی
در این مرحله لازم است تا پنل جلویی را نیز از دستگاه جدا کنید برای اینکار ابتدا درب فیلتر پمپ تخلیه در پایین را باز کنید و پس از باز کردن پیچ آن ، این بخش را خارج کنید سپس درب لباسشویی را باز کرده و لاستیک دور درب را باز کنید معمولاً 7 عدد پیچ در قسمت بالای لباسشویی پنل جلویی را به بدنه محکم کرده اند آنها را باز کنید و درب را ببندید و دستگاه را به جلو خم کنید ، حال باید اتصال سیم ها را برای قفل درب یا میکروسوئیچ درب ، باز نمایید اکنون می توانید پنل جلویی را از دستگاه جدا نمایید .

مرحله 5 : جدا کردن شیلنگ های متصل به پمپ
اکنون قادر خواهید بود تا پمپ تخلیه لباسشویی را ببینید ابتدا شیلنگ تخلیه کوچکی که به بدنه آن متصل است را باز کنید مراقب باشید ممکن است مقداری آب هنوز در داخل شلنگ ها و یا خود پمپ باقیمانده باشد بنابراین دستمال و ظرفی برای آب در دسترس داشته باشید .
اکنون می بایست سه شلنگ که به پمپ تخلیه متصل هستند را یک به یک باز کنید ابتدا بست هر کدام از شیلنگ ها را شل کنید و سپس لوله ها را از پمپ جدا کنید .

مرحله 6 : باز کردن پمپ قدیمی و خارج کردن آن
قبل از اینکه بتوانید پمپ معیوب خود را باز کرده و خارج کنید باید اتصالات سیم ها را باز نمایید بهتر است پیش از اینکار از اتصالات سیم ها عکسی تهیه کنید پس از اینکه اتصالات سیم ها باز شدند ، پمپ قدیمی را که به وسیله پیچ به کف دستگاه محکم شده است باز نمایید .
در این بخش می توانید مجموعه پمپ را از دستگاه خارج کنید می بایست پیچ هایی را که خود پمپ تخلیه را به بدنه پلاستیکی متصل می کنند باز کنید اکنون می توانید پمپ جدید را جایگزین نمایید .

مرحله 7 : نصب پمپ جدید
پمپ تخلیه جدید را در داخل بدنه پمپ قرار داده و پیچ ها را محکم کنید سپس مجموعه را در داخل بدنه لباسشویی قرار داده و محکم به بدنه پیچ نمایید به کمک عکسی که قبلاً تهیه کرده بودید اتصالات سیم ها را مجدداً وصل نمایید و در نهایت شلنگ هایی را که باید به پمپ وصل کنید را اتصال دهید و بست های آنان را محکم نمایید .

مرحله 8 : نصب مجدد پنل جلویی ، پنل کنترلیی و پنل بالایی
اکنون مراحل تعویض پمپ تخلیه لباسشویی به پایان رسیده حال باید تمامی مراحلی که تا این قسمت انجام داده اید را به صورت معکوس انجام دهید ابتدا پنل جلویی را دوباره نصب کنید و سپس پنل کنترلی را بر روی دستگاه سوار کنید پس از این به سراغ پنل بالایی رفته و آن را در جای خود قرار دهید .

اکنون لباسشویی خود را مجدداً به برق متصل کرده و قابلیت تخلیه آب را با انتخاب یک برنامه و شروع فرآیند شستشو آزمایش نمایید ، امیدواریم که با این آموزش توانسته باشید پمپ تخلیه لباسشویی خود را به راحتی تعویض کرده باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *