علت سر و صدای زیاد لباسشویی و راه حلهای برطرف کردن آن

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی ممکن است به‌ سادگی گیر کردن یک جسم خارجی در قسمتی از دستگاه نباشد؛ بلکه این سر و صدای لباسشویی می تواند سرنخی برای آگاهی شما از وجود نقص فنی در دستگاه باشد. در این مقاله قصد داریم درباره علت صدای زیاد لباسشویی بیشتر صحبت کنیم تا در صورتی‌ که شما همچنین صداهایی را از دستگاه خود شنیدید، بیشتر به آن توجه کنید و پس از مطالعه مقاله اقدام به رفع مشکل دستگاه کنید. لازم به ذکر است که دلایل سر و صدای زیاد لباسشویی مختص به برند خاصی نیست و در تمامی برندهای لباسشویی از جمله ال جی، سامسونگ، بوش، دوو، اسنوا و … یکسان می باشد .

صدای خرخر کردن لباسشویی

صدای خرخر کردن لباسشویی می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که چیزی راه لوله تخلیه را تا حدودی مسدود کرده است اما نه به‌طور کامل! این گرفتگی را قبل از اینکه تبدیل به یک مشکل دردسرساز شود و باعث ترکیدن لوله شود، برطرف کنید.

صدای کلیکی لباسشویی

اگر صدای کلیک مانندی می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در واشر تخلیه یا لاستیک دور درب لباسشویی گیر کرده باشد. ممکن است به‌طور اتفاقی سکه، کلید، سنجاق یا چیزهای دیگری را در جیب شلوارتان گذاشته باشید و هنگام انداختن لباس در لباسشویی، فراموش کرده باشید آن را خارج کنید. شیلنگ تخلیه و واشر درب لباسشویی را بررسی کنید و گر جسم خارجی وجود دارد آن را خارج کنید.

صدای وزوز یا هوووم لباسشویی

اگر صدای وزوز یا هوووم از لباسشویی خود می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در پمپ لباسشویی شما قرار گرفته باشد. اگر جسم خارجی به داخل پمپ راه پیدا کرده باشد، پمپ امکان عبور دادن آن را ندارد در نتیجه ممکن است آسیب جدی به پمپ لباسشویی شما برساند به‌گونه‌ای که نیاز به جایگزینی آن باشد.

صدای تق تق لباسشویی

اگر صدای تق تق از لباسشویی خود می شنوید ممکن است به این دلیل باشد که لباسشویی خود را بیش از حد با لباس پر کرده باشید. از دیگر دلایل شنیدن صدای تق تق لباسشویی می تواند معیوب شدن بلبرینگ های لباسشویی، پولی، موتور ماشین لباسشویی باشد. همچنین اگر به هنگام تخلیه صدای تق تق از لباسشویی خود می شنوید، ممکن است جسم خارجی در موتور تخلیه گیر کرده باشد و یا اینکه به طور کلی موتور تخلیه لباسشویی شما معیوب شده باشد.

صدای جیر جیر لباسشویی 

برخی از افراد از شنیدن صدای جیرجیر لباسشویی خود گلایه دارند. علت صدای جیر جیر لباسشویی می تواند به سادگی پر کردن بیش از حد لباسشویی از لباس و یا تراز نبودن آن باشد. از طرفی ممکن است علت صدای جیر جیر لباسشویی، وجود مشکل فنی در دستگاه شما باشد. وجود اشکال در تسمه، کمک فنرها، بلبرینگ، موتور، کوپلینگ موتور، پمپ تخلیه، دریچه یا شیر ورودی آب و خرابی لاستیک دور درب لباسشویی شما نیز می تواند علت شنیدن صدای جیر جیر از لباسشویی باشد.

پمپ تخلیه و موتور پمپ

پمپ تخلیه در لباسشویی برای پمپ کردن آب به داخل دیگ لباسشویی و همچنین برای تخلیه آب هنگام آبکشی استفاده می شود. این پمپ ممکن است از طریق تسمه یا موتور حرکت کند و یا اینکه خودش موتور الکتریکی داشته باشد. منشا سر و صدای لباسشویی  می تواند صدای پمپ تخلیه لباسشویی باشد. صدای پمپ تخلیه لباسشویی درواقع نشانه خراب شدن آن است. برای رفع این مشکل باید پنل جلوی اتاقک لباسشویی باز شود، تا بتوان به پمپ تخلیه دسترسی پیدا کرد و آن را به دقت مورد بررسی قرار داد. بررسی این مشکل حتماً باید توسط تکنسین متخصص تعمیر لباسشویی انجام شود.

دریچه ورودی آب

اگر صدای زیاد لباسشویی را بخصوص هنگام پر کردن لباسشویی می شنوید، ممکن است دریچه ورودی آب دچار اشکال شده باشد. با گذشت زمان، ممکن است رسوبات معدنی در داخل شیر ایجاد شده و باعث مسدود شدن یا تنگ شدن مسیر ورود آب به لباسشویی شما شود. اگر این مشکل بوجود آمده باشد، در حین کار سر و صدای زیاد لباسشویی را می شنوید. در صورتی که دریچه ورودی آب معیوب است حتما آن را تعویض نمایید. سعی نکنید دریچه را تعمیر کنید چرا که با جدا کردن دریچه امکان شکستن آن زیاد می شود.

کلاچ

وظیفه کلاچ ایجاد ارتباط بین گیربکس و دیگ داخلی است و به دیگ کمک می کند تا به تدریج از سرعت چراخش مناسب استفاده کند. از آنجایی که کلاچ با گذشت زمان فرسوده می شود و از بین می رود، ممکن است در طول فرایند چرخش دیگ یا دقیقا پس از اتمام چرخش، صدای بلندی ایجاد کند. کلاچ قابل تعمیر نیست و در صورت معیوب شدن باید تعویض شود.

تسمه

تسمه در برخی از لباسشویی های درب از بالا برای اتصال موتور لباسشویی به شفت و در اغلب لباسشویی های درب از جلو برای اتصال موتور به سبد شستشو استفاده می شود. این تسمه می‌تواند ساده یا چند ردیفه باشد و معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. در لباسشویی درب از جلو معمولاً از تسمه چند ردیفه استفاده می‌شود و طوری طراحی شده است که به‌ خوبی در جای خود نصب شود. در لباسشویی درب از بالا این تسمه معمولاً تک ردیفه با پوشش الیاف است.

کوپلینگ بالشتک موتور

برخی از لباسشویی های درب از بالا از یک بالشتک موتور برای انتقال قدرت از موتور به شفت استفاده می‌کنند. این بالشتک یا کوپلینگ، موتور را به شفت متصل می‌کند و دارای دو شاخک درایو پلاستیکی با یک رابط لاستیکی بین آن‌ها می‌باشد. این رابط لاستیکی نیروی گشتاور را جذب می‌کند تا مانع از شکسته شدن شاخک ها می‌شود. به‌طورکلی استفاده معمولی از لباسشویی باعث فرسودگی بالشتک می‌شود و درنتیجه ممکن است شاخک ها دچار لغزش شوند و باعث ایجاد سروصدا شوند. اگر شفت متوقف شود و یا سبد لباسشویی نتواند آزادانه بچرخد، ممکن است بالشتک خراب شده باشد و باعث ایجاد سر و صدای زیاد لباسشویی شود. برای رفع این مشکل در اکثر لباسشویی ها باید اتاقک لباسشویی برداشته شود تا بتوان به بالشتک موتور دسترسی پیدا کرد.

کمک فنر

همه لباسشویی های درب از جلو دارای کمک فنرهایی هستند که برای کاهش یا جذب ارتعاشات دیگ لباسشویی هنگام چرخش آن استفاده می شوند. این کمک فنرها به قاب پایه و بیرون دیگ متصل شده‌اند که برای دسترسی به آن‌ها باید پنل جلویی یا عقبی برداشته شود. اگر این کمک فنرها آسیب دیده باشند و یا ضعیف شده باشند، اغلب هنگام چرخش دیگ باعث ایجاد صدای بلندی می‌شود و درصورتی‌که این اشکال برطرف نشود می‌تواند منجر به آسیب دیدن سایر اجزا لباسشویی نیز بشود.

تسمه کاهش حرکت دیگ

برخی از لباسشویی های درب از بالا از تسمه کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش استفاده می‌کنند. چهار تسمه به بالای دیگ و هر گوشه اتاقک لباسشویی متصل شده است. این تسمه ها لاستیکی هستند و ممکن است در همان استفاده عادی از دستگاه از بین بروند. هنگامی‌که تسمه ها کش پیدا کنند و یا آسیب ببینند، ممکن است دیگ در طول فرایند چرخش با اتاقک تماس پیدا کند و باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت یا صدای ضربه بلند شود. اگر به‌صورت مداوم بیش از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید، فشار زیادی به این تسمه ها وارد می‌کنید و منجر به خراب شدن آن‌ها می شوید. درنهایت این تسمه‌ها باید جایگزین شوند و البته ما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت بروز چنین مشکلی هر 4 تسمه جایگزین شوند.

موتور

یکی از اجزاء اصلی که علت صدا دادن لباسشویی می گردد، موتور می باشد. موتور متحرک اصلی در یک لباسشویی درب از بالا برای اداره کردن شفت و چرخش سبد شستشو و در برخی دیگر نیز برای اداره کردن پمپ استفاده می‌شود. در لباسشویی های درب از جلو موتور متحرک تسمه‌ای که پولی (یا فولی) سبد شستشو را به حرکت درمی آورد، اداره می‌کند. یک نشانه رایج مربوط به خراب شدن موتور هنگام شروع به کار آن، صدای هوووم یا وزوز موتور است که گاهی اوقات با کمی بوی سوختگی همراه است. در چنین مواقعی باید موتور به‌ دقت مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد. در برخی مواقع مشکل موتور قابل تعمیر و بعضی مواقع هم باید تعویض شود.

پولی موتور، پولی شفت و پولی پمپ

در لباسشویی های تسمه‌ای، پولی موتور به تسمه متحرک و در برخی موارد به تسمه پمپ کمک می‌کند. این پولی ها می‌توانند حجمی از گریس، خاک و خورده لاستیک را انباشته کنند و در هنگام کار موتور می‌تواند صدای جیغ مانند یا ضربه ایجاد کند. اگر لباسشویی شما هنگام شروع به کار، تخلیه و یا چرخش چنین صداهایی تولید می‌کند، پولی ها باید برای نشانه‌هایی از انباشت خاک یا آسیب‌دیدگی مورد بررسی فنی قرار بگیرد و در صورت لزوم جایگزین شوند.

تسمه پمپ

تسمه پمپ لباسشویی های درب از بالا پولی را در پمپ تخلیه به حرکت درمی‌آورد. استفاده منظم و طولانی‌مدت می‌تواند منجر به پوسیدن یا پاره شدن تسمه پمپ شود که می‌تواند در طول فرایند شستشو باعث ایجاد سر و صدای جیغ مانند یا ضربه سنگین شود. این سر و صدای لباسشویی ممکن است با بوی لاستیک سوخته یا تخلیه ناقص لباسشویی همراه باشد. در چنین مواقعی باید تسمه پمپ تعویض شود.

بلبرینگ های دیگ

هم لباسشویی درب از بالا و درب از جلو دارای بلبرینگ دیگ می‌باشند که اجازه می‌دهد سبد شستشو یا دیگ داخلی آزادانه بچرخند. استفاده منظم از لباسشویی، استفاده از مواد شوینده نامرغوب به‌صورت طولانی‌ مدت و بار اضافی ماشین لباسشویی (ریختن لباس بیش‌ از حد ظرفیت در لباسشویی) می‌تواند موجب آسیب دیدن بلبرینگ‌ها شود و در نهایت اجازه می‌دهد آب به بلبرینگ ها برسد و سبب شکستن آنها شود. اگر صدای ناله مانند یا صدای بلندی را می‌شنوید، معمولاً این صدا نشانه شکسته شدن بلبرینگ دیگ می‌باشد. همراه این صدا ممکن است متوجه بازی بیش‌ از حد دیگ داخلی یا نشت آب در نزدیکی محل لاستیک دور دیگ شوید. توجه کنید در بسیاری از موارد علت سر و صدای زیاد لباسشویی هنگام خشک کن و یا در دور تند، معیوب بون بلبرینگ های لباسشویی  است. در چنین مواقعی تکنسین فنی علاوه بر تعویض بلبرینگ معمولاً به تعویض لاستیک دور دیگ لباسشویی نیز می‌پردازد.

سه‌ نظام نگهدارنده درام

اﮔﺮ سه نظام نگهدارنده درام ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﯾﮑﯽ از شاخه‌ها ﺑﺸﮑﻨﺪ، به خصوص در سرعت‌ های بالا، درام ﻟﻨﮕﺮ اﻧﺪاﺧﺘﻪ و به‌ احتمال‌ قوی ﺑﺎ دﯾﮓ ﻓﺮﻋﯽ ﯾﺎ ﻫﯿﺘﺮ درﮔﯿﺮ می‌شود. ﺑﺮاي اظهار نظر ﻗﻄﻌﯽ، ﻻزم اﺳﺖ ﭼﻠﯿﮏ و درام را باز نموده و سه نظام نگهدارنده درام را از ﻧﺰدﯾﮏ بررسی کنید. همچنین توجه داشته باشید که شکسته شدن اﯾﻦ ﻗﻄﻌﻪ، بی‌شک یاتاقان‌ها را ﻧﯿﺰ ﺧﺮد خواهد ﻧﻤﻮد و اﮔﺮ ﻟﻨﮕﺮ درام در ﺣﺎل ﭼﺮﺧﺶ، بیش‌ از اندازه ﺑﺎﺷﺪ، ﻫﯿﺘﺮ ﻧﯿﺰ احتمالا آﺳﯿﺐ خواد دید. لذا به‌ محض شنیدن ﺻﺪاي ﺧﺸﻦ و غیر طبیعی از لباسشویی، دستگاه را بلافاصله متوقف نموده و سریعاً با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

گیربکس

گیربکس لباسشویی شما ممکن است فرسوده یا خراب شده باشد. در گیربکس ها دنده هایی وجود دارد که می توانند باعث ایجاد سر و صدا در لباسشویی شوند. البته این احتمال بسیار کم است. بنابراین قبل از تعویض گیربکس، حتماً سایر بخش های لباسشویی را نیز بررسی نمایید.

مشکل سر و صدای لباسشویی مربوط به قطعات دیگر

درباره صداهای غیرطبیعی که ممکن است از لباسشویی خود بشنوید و همچنین برخی از قطعات لباسشویی که در صورت معیوب شدن باعث بوجود آمدن چنین صداهایی می‌شوند صحبت کردیم. برخی از این صداها نگران‌کننده نیستند و به خاطر اشتباهات سهوی در استفاده از لباسشویی اتفاق می‌افتند. بطور مثال علت صدای خشک کن لباسشویی یا همان صدایی که به هنگام خشک کردن لباس ها در دور تند لباسشویی ممکن است به گوش برسد، می تواند ناشی از برخورد اشیاء مختلف چون سگک، کمربند یا دگمه های لباس به شیشه یا آبکش لباسشویی باشد. لذا از بابت صدا دادن خشک کن لباسشویی نگران نباشید!

در سوی دیگر صداهایی وجود دارند که مربوط به نقص فنی دستگاه می شوند، که در این مواقع باید صدا دادن لباسشویی را جدی گرفت. البته اگر لباسشویی شما دچار نقص فنی شده باشد، این اشکال تنها به قطعاتی که پیش‌تر درباره آن‌ها صحبت کردیم مربوط نمی‌باشد، بلکه ممکن است مربوط به قطعات دیگری نیز باشد، که در چنین مواردی حتماً نیاز است دستگاه شما توسط تعمیرکار متخصص لباسشویی بازدید شود تا به‌ صورت دقیق عیب‌ یابی، تعمیر و در صورت نیاز تعویض قطعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *