چرا ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند؟

اگر ماشین ظرفشویی آب پر نمی کند، هر یک از این موارد را به ترتیب بررسی کنید تا علت اصلی آبگیری نکردن ظرفشویی را تشخیص دهید و سپس در صورت امکان خودتان مشکل را برطرف نمایید.

شیلنگ و شیر تامین آب ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند، اولین کاری که باید انجام شود، اطمینان از درستی سیستم تامین آب به دستگاه است معمولاً در زیر سینک و یا اطراف آن یک لوله یا شیلنگ آبی وجود دارد که به بخشی از پایین ماشین ظرفشویی متصل شده است و با یک شیر کنترل می شود این شیر و شیلنگ وظیفه تامین آب از لوله کشی خانه شما تا دستگاه ظرفشویی را برعهده دارند .

از مسدود نبودن شیلنگ ، نبود پیچ و خم و هرگونه پارگی و شکاف در آن اطمینان یابید و سپس از باز بودن شیر مطمئن شوید و پس از آن بررسی کنید که فشار آب خیلی کم نباشد زیرا شیر برقی ظرفشویی برای عملکرد صحیح خود به یک حداقل فشار آب نیاز دارد.

ممکن است در هنگام نصب ماشین ظرفشویی، تکنسین مربوطه شیر و شیلنگ اشاره شده را به طریق دیگری و یا در جای دیگری غیر از زیر سینک سر هم بندی کرده باشد. در این صورت باید از محل ورود شیلنگ به پایین دستگاه شروع کرده و آن را تا مبدا دنبال کنید.

شیر ورودی آب یا شیر برقی ماشین ظرفشویی

اگر اشکال از تامین آب به ظرفشویی نباشد، قطعا ایراد در یکی از قطعات علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی است. مهمترین قطعه ای که می بایست توسط تکنسین مجرب بررسی گردد، شیر ورودی آب یا همان شیر برقی ظرفشویی است که آبگیری دستگاه توسط آن انجام می شود.

شیر ورودی آب در پایین ماشین ظرفشویی و در پشت پنلی قرار دارد که در پایین درب دستگاه دیده می شود. برای دسترسی به آن، باید ابتدا پنل جلویی که روی درب سوار می شود را باز کنید و سپس پنل پایین آن را باز کنید تا قادر به مشاهده شیر برقی باشید.

شیر ورودی آب دارای دو سیم برق و دو شیلنگ متصل شده به آن می باشد که یکی از آنها آب را از خانه تان تا شیر برقی منتقل می کند و دیگری از شیر به داخل محفظه شستشوی ظرفشویی هدایت می کند. این شیر توسط شناور و تایمر یا برد الکترونیکی ظرفشویی کنترل می شود.

ابتدا باید رسیدن برق به شیر و فعال بودن آن را بررسی کنید. به کمک مولتی متر سلنویدهای روی شیر را برای وجود جریان اندازه بگیرید. اگر در حین مرحله آبگیری، جریان آب به شیر برقرار بوده و سیم کشی آن هم مشکلی نداشت، اما همچنان ماشین ظرفشویی آب پر نمی کند، پس ایراد از شیر برقی است و باید تعویض گردد. اگر شیر ورودی آب جریان ندارد و برق به آن نمی رسد، به کمک مولتی متر بررسی کنید که قطعی جریان در شناور اتفاق افتاده و یا در تایمر/ برد الکترونیکی ظرفشویی و یا ایراد سوئیچ قفل درب ظرفشویی است.

به یاد داشته باشید که در هنگام بررسی شیر برقی، شیلنگ متصل به آن که عمل آبرسانی به شیر را انجام میدهد، از شیر باز کنید و فیلتر کوچکی که در انتهای آن قرار گرفته را بررسی نمایید تا توسط املاح و غیره مسدود نشده باشد.

شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

شناور که قطعه ای پلاستیکی در کف ماشین ظرفشویی و شبیه به گنبد است، وظیفه تعیین سطح آب مناسب برای ظرفشویی را بر عهده دارد. هنگامی که ماشین ظرفشویی از آب پر می شود، شناور به همرا آب بالا آمده و زمانی که به مقدار تعیین شده طراحی رسید، با درگیر کردن سوئیچ شناور که در زیر آن قرار گرفته است به شیر ورودی آب دستور قطع شدن و توقف آبگیری را ارسال می کند.

شناور ظرفشویی را بررسی نمایید. ممکن است که توسط آشغال ها، باقیمانده غذایی و یا املاح سخت شده آب در وضعیت بالا گیر کرده باشد و نتواند پایین بیاید. همچنین سوئیچ شناور باید بررسی شده و وضعیت سلامت سوئیچ و سیم کشی آن مشخص شود.

سوئیچ قفل درب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی برای تشخیص باز بودن درب دارای یک سوئیچ قفل می باشد. بر طبق اصول ایمنی، هنگامی که درب دستگاه باز است فعالیت ها و عملکردهای دستگاه شروع نشده و یا متوقف می شوند. پر شدن ظرفشویی از آب نیز همین گونه است و لذا در صورتی که سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی داری ایرادی بوده و معیوب باشد، ممکن است در حالی که درب بسته است آن را باز بداند و از شروع آبگیری دستگاه جلوگیری نماید.

سوئیچ قفل درب در پشت پنل داخلی درب قرار دارد و به کمک یک مولتی تر می توان رسیدن جریان به آن را بررسی کرد. در صورتی که ایراد از این سوئیچ باشد، با تعویض آن می توان به راحتی مشکل را برطرف نمود.

تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

تایمر در مدل های قدیمی تر ظرفشویی و برد الکترونیکی در مدل های جدیدتر ماشین های ظرفشویی وظیفه ارتباط بین بخش های مختلف دستگاه و ارسال فرمان شروع به کار هر بخش را برعهده دارد. اگر تایمر/ برد ایراد داشته باشد، ممکن است برخی قطعات همچون شیر برقی، سوئیچ شناور یا سوئیچ قفل درب از کار بیوفتند و جریان برق به آنها نرسد.

احتمال معیوب بودن برد کمتر از موارد دیگریست که به آنها اشاره کردیم. بنابراین ابتدا موارد گفته شده را بررسی کنید و اگر مشکل همچنان برقرار بود نهایتاً به سراغ برد الکترونیکی بروید احتمال تعمیر برد معیوب کم است و معمولا با تعویض برد مشکل آن را برطرف می کنند .

اگر ماشین ظرفشویی از آب پر نمی شود، ممکن است به دلیل گرفتگی و انسداد در پمپ و بازوهای آبپاش باشد همچنین در برخی مدلهای ظرفشویی قابلیتی به نام محافظت در برابر نشت آب وجود دارد که در هنگام وجود نشتی یا آبریزش در ماشین ظرفشویی فعال شده و با ممانعت از باز شدن شیربرقی از وارد شدن آب به دستگاه جلوگیری می کند.

چرا آبگیری ماشین ظرفشویی متوقف نمی شود؟

یکی دیگر از مشکلاتی که با آبگیری ظرفشویی در ارتباط است، قطع نشدن آبگیری ماشین ظرفشویی و به عبارت دیگر آبگیری بی وقفه ظرفشویی است ، این مشکل که گاهی از اوقات افراد را دچار مشکل می کند به خرابی یا وجود ایراد در یکی از قطعات زیر مربوط می شود :

  • شیر ورودی آب
  • شناور و سوئیچ شناور
  • برد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *